Armast s.r.o.
IKO | The shingles expert
 

Asfaltové šindle IKO

História šindľov

História šindľov, ktoré patria k najstarším strešným materiálom, siaha až do obdobia Antiky. Veľmi populárnymi sa stali v období ranného stredoveku. Najstaršie šindle boli z kameňa, neskôr boli nahradené šindľami z dreva, ktoré majú tradíciu aj na Slovensku.

V dôsledku vysokého dopytu po dreve od 18. storočia (výroba lodí), boli ľudia nútení hľadať nové strešné materiály. Drevo bolo nahradené škridľami a prírodným kameňom (bridlica). V oblastiach s dostatkom dreva však rôzne alternatívy drevených šindľov pretrvali dodnes.

V 19. storočí  bol na výrobu moderných šindľov po prvýkrát priemyselne použitý nový prírodný materiál známy ľudstvu už stáročia.

Prelom vo výrobe šindľov spôsobil asfalt. Je to prírodný materiál získavaný z ropy. Jeho názov pochádza z gréčtiny a znamená "upevňujúci". Je charakteristický svojou vodovzdornosťou, využíval sa v stavebníctve už u Asýrčanov, Grékov a Románov na spájanie, proti zatekaniu a podobne. Počasie a vietor naň nemá prakticky žiadny vplyv a preto je velmi vhodným materiálom na pokrytie striech pre svoju priľnavosť a flexibilitu.

V 19. storočí

Šindle IKO

Dokumenty

(3261.68 kb)
(888.02 kb)